INNHOLD
S.V.H. (Suppress Vibration Hybrid)
KRISTIN SEVALDSEN – The Sonic Experience – Iceland
Da jeg testet den ferske flaggskipforsterkeren PMA-3000NE fra Denon fremhevet jeg også denne SACD-spilleren som en naturlig makker til forsterkeren. Da PMA-3000NE ble lansert i sommer ble også DCD-3000NE forhåndsomtalt som et produkt som ville komme mot slutten av året. Nå er den her, og selv om det er velkjente og familiære trekk, er det også noen nyutviklinger i denne SACD-spilleren. Disse kommer vi tilbake til.
FORGJENGERNE - ARVEN
Denon DCD-3000NE har selvfølgelig en rekke forgjengere, og jeg har selv en av dem. Men vi tar det i riktig rekkefølge.
Denon DCD-2500NE er den egentlige forgjengeren til DCD-3000NE- Men på samme måte som for forsterkerne kan det diskuteres om det var DCD-2500NE eller jubileumsmodellen DCD-A110 som var forgjengeren. For etter hva jeg har kunnet bringe på det rene gikk DCD-2500NE ut av produksjon i 2022, mens jubileumsmodellen dermed ble beholdt som toppmodell betydelig lenger enn planlagt. DCD-2500NE hadde en pris på 23.498,-, mens DCD-A110 var betydelig dyrere, med en pris på 35.998,-.
Uansett hvilken modell som blir regnet som forgjengeren, var det DCD-2020AE som var forløperen til Denon DCD-2500NE. Den ble produsert fra 2012 – 2016, og erstattet DCD-2010 som levde i perioden 2010 – 2012.
Og da har vi kommet tilbake til min trofaste helt DCD-2000AE, som jeg gjorde et uforskammet godt bruktkjøp av for litt over et tiår siden. Dette var den første toppmodellen i den nye designlinjen, og ble produsert fra ca. 2005 – 2010. Den er fremdeles i min kolleksjon, og lenger nede kommer det et eget avsnitt om hvordan den står seg i forhold til testmodellen DCD-3000NE som ble introdusert nesten to tiår senere. Og også DCD-2000AE hadde sine forfedre, men det var under et annet designregime. Og der har vi satt strek denne gangen
TERRENGET
Men Denon lever selvfølgelig ikke i et vakuum, og jeg pleier å ta en runde der jeg betrakter jaktterrenget testeksemplarene vanker i.
Og før vi sjekker alle konkurrentene er det naturlig å ta en titt innen egne rekker, for å speide etter mulig kannibalisme. For nestkommanderende CD-spiller fra Denon er heller ikke noen pingle. Det pleier da heller ikke denne serien til Denon å være, en serie som tidligere var naturlig å kalle 1500-serien. Men det var den gangen da toppmodellene het 2000-serien, og det er noen år siden, for i likhet med toppserien som har avansert til både 2500 og 3000 i modellnavnet, har også 1500-serien vokst til både1600- og 1700-serien.
Så dagens nest største modell fra Denon heter DCD-1700NE, og koster NOK 17.998,-. Det er fremdeles en prislapp som plasserer den soleklart i øvre del av mellomklassen, selv om det fremdeles er et godt stykke igjen til de bortimot tretti tusenlappene for toppmodellen. Jeg har ikke hørt DCD-1700NE selv, så jeg kan ikke uttale meg om lyden sammenlignet med DCD-3000NE. Lillebror veier fremdeles respektable 9 kg, selv om det er et godt stykke igjen til de 16,8 kiloene DCD-3000NE veier. Og DA-konverterne PCM1795 kommer fra Burr Brown, mens storebror har fire stk. ES9018K2M fra ESS SABRE.
Denon har også enn langt rimeligere modell i DCD-900NE som ble lansert i 2022. Denne koster litt mer enn en fjerdedel av 1700NE, og erstattet DCD-800NE som vi hadde på test sommeren 2019. Og 800-serien var vel i sin tid en erstatter for den tidligere 700-serien. DCD-800NE var en god spiller til prisen, men alvorlig talt - dette blir selvfølgelig en helt annen divisjon enn Denon DCD-3000NE. Litt som OBOS-ligaen mot Champions League.
Fetter Marantz har en aktuell konkurrent i SACD 30n. Denne koster litt mer med sin prislapp på 33.998,-, men har til gjengjeld en innebygget streamer. Den noe dyrere Marantz SA-12SE koster nærmere førti tusen, og spiller også SACD. Dette er en av de siste modellene i Marantz sin gamle designlinje, men likevel er dette kanskje den naturlige kandidaten å sammenligne Denon sin toppmodell med.
Rega Saturn Mk3 har omtrent samme prislapp som vår Denon-modell til rundt 30k, og det samme gjelder for Rotel sin DT-6000, som du får for en tusenlapp mindre. Og for noen tusenlapper mer har vi en aktuell kandidat i Unico CD Uno.
Primare sin toppmodell CD35 ligger på ca. 35 tusenlapper, og fås i ulike konfigurasjoner. Vil du ha den med streamer inkludert, blir prislappen naturlig nok høyere. CEC har også en spiller, med navn TC5 til 37.000,-.
Vi må et godt hakk opp i pris for å få kjøpt femte generasjon av Electrocompaniet sin toppmatede CD-spiller EMC 1 MKV til 52.500,-, mens Hegel sin eneste CD-spiller koster femti tusenlapper. Vi skrev om Hegel Viking da den ble lansert for halvannet år siden.
DESIGN OG FINISH
Det er neppe overraskende at designet på denne spilleren ikke har landet nevneverdig langt fra stammen. Sånn har det vært et par tiår nå, siden min CD-spiller DCD-2000AE ble lansert. Og jeg tenker egentlig at dette er en god nyhet, for jeg opplever at denne designlinjen har fått et godt fotfeste blant HiFientusiaster, og kan tenkes å gi grobunn for oppdateringer litt på tvers av Denon-generasjonene.
Og hva finish angår er det ingen tvil om at både forsterkeren og SACD-spilleren oser av kvalitet. Det samme gjør også Streameren DNP-2000NE, som er Denon sin streamer i toppsegmentet. Den er et naturlig supplement til både 1700- og 3000-serien, og har da også en modellbenevnelse som signaliserer tilhørighet til begge seriene.
DCD-3000NE har som tidligere antydet en matchvekt på 16,8 kg. I tillegg til at dette overgår DCD-2500NE med god margin, er det en ganske formidabel vekt på en CD-spiller. Det har selvfølgelig innvirkning på stabilitet og vibrasjonsdemping, men like viktig er kanskje den psykologiske faktoren der vekt er et viktig virkemiddel for å få frem denne gode følelsen vi får når vi har å gjøre med en skikkelig tungvekter. For er det et moment som er viktig med en HighEnd CD-spiller, som lett kan fremstå som en litt fremmed fugl blant streamere, så er det at den bidrar til å fremme den gode taktile følelsen som et fysisk medie bidrar til. Aller mest vinyl, selvfølgelig, men en godbit av en sølvplatespiller er også en viktig aktør.
Farger
I likhet med andre komponenter i Denon sine serier finnes også DCD-3000NE i to farger. Vi snakker da om Sort og fargen Premium Silver. Personlig er det sistnevnte farge som tiltaler aller mest, siden denne fargen mer fremhever de flotte kurvene i frontpanelet. Det er da også den fargen jeg har selv på min DCD-2000AE og PMA-1500AE. Og forresten også på mitt nattbordsoppsett med halvbredde-komponentene Denon DRA-F102 og DCD-F102. Og ved nærmere sjekk er det nytt på 3000-serien at disse komponentene også er tilgjengelige i sort finish.
FUNKSJONALITET
Til tross for en åpenbart påkostet- og ikke minst vellydende digitalavdeling, har ikke Denon falt for fristelsen å utstyre DCD-3000NE med digitale innganger som gjør den i stand til å operere som en høykvalitets DAC for eksterne kilder. Her finner vi en klar forskjell i produktfilosofien mellom Denon og Marantz. For der Marantz i sin 3 kg- lettere SACD 30n har puttet inn både en streamer og diverse digitale innganger som gjør at den kan fungere som en digital forforsterker og DAC med sine faste- og variable utganger, har Denon insistert på at dette skal være en rendyrket HighEnd CD/SACD-spiller. Kanskje er det et klokt valg, for greia med DCD-3000NE er at den skal være litt majestetisk og utilnærmelig, uten å bli plaget med å måtte serve en billigstreamer i ledige stunder.
Og denne forskjellen i filosofi gir ekstra mening når vi ser på de naturlige makkerne på forsterkersiden. For mens Marantz sin Model 30 er en ren analog klasse D-forsterker, har Denon sin PMA-3000NE en fullblods digitalavdeling som ligger på samme kvalitetsnivå som SACD-spilleren vi tester. Riktignok mangler den streamer, men det får du også kjøpt i løs vekt fra Denon, i form av DNP-2000NE.
Auto Standby er en mode du kan velge eller velge vekk. Den er satt til å aktiveres etter 15 minutter uten aktivitet på spilleren. Jeg kunne egentlig ha tenkt meg at denne heller var satt til en halvtime, som på tidligere modeller. Men jeg er enig i at 15 minutter er mer politisk korrekt i vår tid.
Du kan også trykke på Pure Direct hvis du vil slå av digitale utganger, samtidig som den slokker displayet. Jovisst…
Fjernkontroll og betjening.
Også fjernkontrollen i aluminium gir den rette kvalitetsfølelsen, og bare litt småplukk innen funksjonalitet gjenstår å pirke på. Som f.eks. lesbarhet av skrift, og at «eject» gjerne kunne vært tilgjengelig på fjernkontrollen i tillegg til på frontpanelet. Da hadde operasjonen vært fullført i det jeg kom frem til CD-spilleren med en ny CD. Og mens vi først snakker om eject, kunne den knappen gjerne vært konfigurert sånn at spilleren vekkes fra dvale når man går frem og trykker på den. Men som sag – pirk.
Dette er en kombinert CD og SACD-spiller, og du stiller inn preferanse for hybride SACDer, som det helt klart er desidert flest av. Her kan du også velge mellom stereo og multikanalssporet på M/K-SACDer. Velger du multikanal, får du fremdeles bare gjengitt musikken i to kanaler, men da i form av en nedmiksing av multikanalssporet til stereo, i stedet for det dedikerte stereosporet. Selv ser jeg ikke noe poeng i å velge det, men det er greit å ha muligheten den dagen utforskertrangen tar overhånd.
SACD
Og så kan vi selvfølgelig spørre oss selv om SACD fremdeles er relevant? Og der er svaret mitt et rungende «ja…», mens jeg skynder meg å tilføye «…for noen av oss». For selv om jeg for lengst har sluttet telle- og egentlig har mistet oversikten, befinner det seg en del hundre SACDer i platehylla i Sommerhuset i Fredrikstad. Og lyden på de aller fleste er strålende, selv om det må innrømmes at den vanligvis er over middels god også på det respektive CD-laget omtrent alle er utstyrt med.
Flertallet av innspillene har forresten også et multikanals-layer, som for mange av dem er selveste Raison d'être. Derfor spilles de vanligvis på en av mine multikanals universalspillere, som altså også befinner seg i Fredrikstad, mens denne testen foregår i Oslo. Men i stereo spiller de klart mye bedre på en spiller av DCD-3000NE sitt kaliber.
FORBEDRINGER
Vi har allerede for lengst konstatert at det ikke er designet som gir de store overraskelsene fra forgjengerne med DCD-3000NE. Og da hopper vi galant bukk over fargen på DCD-A110, som skiller seg fa alle forgjengere.
Derimot er det en rekke små forbedringer som Denon hevder til sammen utgjør en klar forbedring fra sine foirgjengere, og da spesielt 2500NE. Men faktisk er det også noen punkt der DCD-3000NE også utgjpør en forbedring fra jubileumsmodellen, til tross for at DCD-A110 hadde en vesentlig høyere pris.
VI tar en runde innom de viktigste oppgraderingene:
CD-skuffen
Dette er egentlig den mest visuelle endringen fra min versjon, som er 1. generasjon. Den hadde en mye tykkere forkant, og var i en sølvfarge som kanskje skulle fake aluminium. Jeg vet ikke sikkert hvilken generasjon det skjedde på men et eller annet sted på veien har forkanten av CD-skuffen blitt i et stykke aluminium, og det gir en mye bedre følelse.
Dette gir et litt annet ansiktsuttrykk til spilleren, som gjør at den minner litt mindre om ansiktet til John Scofield midt i en heftig gitarsolo i Miles Davis sitt band omtrent på midten av 80-tallet.
DAC-chiper fra ESS SABRE
Både DCD-2500NE og DCD A110 benyttet Burr Brown sine DACer PCM 1795, en DAC som i sin tid erstattet PCM 1796. Også DCD-1700NE benytter PCM1795, men på den nye flaggskipmodellen har Denon gått over til ES9018K2M fra ESS. Denne DAC-chipen er benyttet i en 4x konfigurasjon, og er en del av ESS Technology sin SABRE32 Reference DAC-serie.
ES9018K2M benytter ESS sin patenterte 32-bit HyperStream™ DAC-arkitektur, SABRE SOUND® teknologi, og Time Domain Jitter Eliminator. Dette hevder ESS gjør den i stand til å levere en dynamisk rekkevidde (DNR) på opptil 127dB og en total harmonisk forvrengning pluss støy (THD+N) på -120dB1. Dette er verdier som uansett ligger langt på utsiden av det som regnes som hørbart.
Blant oss audiofile hersker det ellers mange trosretninger om hvilken produsent av DAC-chiper som låter best. AKM fikk et skudd for baugen under pandemien med sin brann som satte produksjonen ut av spill i lengre tid. Burr Brown regnes av mange som utpreget musikalske, og gjerne med litt soft gjengivelse, mens ESS gjerne blir karakterisert som utpreget analytiske.
Selv forsøker jeg å holde meg til det gamle engelske ordtaket om at The proof of the pudding is in the eating. Og dessuten betyr vel implementeringen, og de påfølgende analoge trinnene vel så mye som selve DAC-chipen. Og i dette tilfellet låter «puddingen» utrolig bra, både musikalsk og analytisk kan vi si. Om ESS skal ha deler av æren for dette er vanskelig å si, og egentlig er jeg ikke så opptatt av det heller. Men klart – hadde vært kjekt å ha en fasit…
Ultra AL32 Processing
Denon sin særegne AL-prosessering stiftet jeg bekjentskap med for drøyt tjue år siden, i en universalspiller. Og det har kommet mange avansement i mellomtiden, ikke minst fra 24 til 32-bits. På DCD-3000NE har vi kommet til Ultra AL32 Prosessering, og den er arvet fra jubileumsmodellen DCD-A110. Forgjengeren DCD-2500NE hadde «bare» Advanced AL32 Prosessering.
Denon sier at Ultra AL32-behandling bruker interpolasjonsalgoritmer for å produsere høyoppløselige utdata. Den støtter inngangssignaler opp til 384kHz/24-bit, og oppsampler for jevnere bølgeformer og forbedret lydgjengivelse.
S.V.H. (Suppress Vibration Hybrid)
Denon har et patentert vibrasjonsdempende konsept kalt S.V.H., og det er selvfølgelig på plass på det nye flaggskipet også. I tillegg til at det skal gi reduserte vibrasjoner for presis drift, mener produsenten at det også sikrer hurtig innlesing av platen.
Denon sier at diskstasjonen er bygget med en førsteklasses S.V.H.-mekanisme (Suppress Vibration Hybrid). Nye, kondenserte signalveier og kretser som styrer opptak og dekoder støy skal være minimert for å forhindre overflødig støy og bevare lydkvaliteten. Hybridkonstruksjonen til S.V.H.-lasteren skal gi stabilitet i diskstasjonen, noe som muliggjør dekoding og signalavlesning med største nøyaktighet, ifølge Denon. De sier videre at mekanismens lave tyngdepunkt undertrykker vibrasjoner både i- og utenfor strukturen, og ved å eliminere overflødig vibrasjon minimeres servorelaterte operasjoner. Reduksjonen av unødvendige kontroller og strømforbruk gjør det mulig å lese digitale signaler fra platen med optimal nøyaktighet, hevder de. Og det får vi ta på face value.
DAC Master Clock design
Denon sitt konsept for DAC Master Clock Design er på plass også i DCD-3000NE, og skal være for bedret i forhold til forgjengerne DCD-25000 og DCD-A110. Vi gir for anledningen mikrofonen til Denon selv i dette temaet:
For å synkronisere digitale kretser nøyaktig, behandler DAC Master Clock-designet DAC-en som master når klokkesignaler leveres. Hovedklokken er laget med eksepsjonell kvalitet, og er rett ved siden av DAC, som undertrykker jitter og sikrer topp presisjon i D/A-konvertering. Den fungerer som referanse for halvlederdrift og optimaliserer digitale lydkretser. Tre integrerte klokkeoscillatorer reduserer fasestøy, og hver adresserer et multiplum av 44,1 kHz/48 kHz og DSD 2,8 MHz/5,6 MHz.
Analoge utganger
De analoge utgangene er også oppgradert i forhold til forgjengeren DCD-2500NE, og er nå på linje med de i jubileumsmodellen DCD-A110. Som innebærer at analoge utgangstrinn med OP-amper er erstattet av en fulldiskret I/V-konverter.
Mål og vekt
Sammenlignet med forgjengeren DCD-2500NE er 3000NE klart mer omfangsrik. Du oppdager det ikke så lett, for de har tatt volumøkningen i dybden, med en økning på 73mm. Og skulle du ta med DCD-3000NE en tur på badevekta, vil du også oppdage at den er 3 kg tyngre enn 2500NE
TESTOPPSETTET
Testoppsettet denne gangen er selvfølgelig Denon DCD-3000NE som den viktigste signalkilden. Den har tidvis fått selskap av en Linn Akurate DS streamer, og som alternativ CD/SACD-spiller har testobjektet blitt sammenlignet med min Denon DCD-2000AE.
Som forsterker har det både blitt benyttet en kombinasjon av Linn Kolektor forforsterker og en Linn Chakra (Majik) 6100 effektforsterker, samt en Denon PMA-1500AE integrert forsterker. Under de plateavspillingene som er omtalt nedenfor var det sistnevnte Denon-forsterker som ble benyttet.
Høyttalerne har vært en kombinasjon av Rogers LS3/5a og Bowers & Wilkins 706 S2, og her var det også sistnevnte som var benyttet i plateavspillingene omtalt nedenfor.
VI SPILLER PLATER
Jeg har gjort det til vane å benytte en spilleliste med mange gjengangere og noen få nykommere i mine tester. Dette har jeg fått noen hyggelige og inspirerende tilbakemeldinger om fra enkelte av leserne våre. Men denne gangen har jeg gjort det annerledes, siden det er en ren sølvplatespiller som er under testbenken. Og da duger som kjent ikke en spilleliste på Qobuz eller TIDAL.
Derimot har jeg tatt en sammenligningsrunde på noen av platene der jeg sammenligner med den 20 år eldre konstruksjonen DCD-2000AE som er plassert på hyllen under i min stereobenk. Ambisjonen er å finne ut om det har skjedd noe med tungvekts SACD-spillere med HighEnd-ambisjoner i løpet av disse årene.
SACDer
Vi starter med et par SACDer. Og som en illustrasjon på at det ikke er så mange som gir ut SACDer lenger, er det utgivelser fra 2L som er tilgjengelig nå. Den store SACD-samlingen min befinner seg i Fredrikstad, mens jeg er i Oslo.
HENNING SOMMERO - Borders
En fascinerende utgivelse av Henning Sommerro, som jeg ble kjent med musikken til for bortimot et halvt århundre siden gjennom albumet Vårsøg, som befinner seg i min LP-hylle ved siden av det etterfølgende albumet Sola E Komma og Vårsøgs Utvalgte.
På albumet Borders er det en helt annen musikk, og belyser at det er veldig stor spennvidde i Henning Sommerro sine utgivelser, noe den praktfulle Guds Mor i Mexico viser, der han lagde og utga musikk sammen med Edvard Hoem noen måneder ut i det nye århundret, til den praktfull vokalen til Ingeborg Hungnes.
Som jeg prøvde å si lenger oppe er Borders en helt annen musikk-kategori, og ligger i grenselandet mellom klassisk og samtidsmusikk. Kanskje noen ville kalt det nyere klassisk musikk, for samtidsmusikk kan for enkelte gi helt andre assosiasjoner, med tilhørende pustebesvær…
Dette er en praktfull innspilling, som det er vanlig å forvente når det er Morten Lindberg i 2L som står for lyden. Og selv om dette bare er gjengitt i to kanaler låter det utrolig stort, og med dyp innsikt i musikk og perspektiv.
Dette er en av de utgivelsene som får en runde i både gammel og ny spiller. Og i likhet med på CDen lenger ned, får jeg litt inntrykk av større transparens på DCD-3000NE. Og samtidig er det kanskje et lite snev av mer varme på DCD-2000AE. Harmonikaen til Sigmund Groven blir praktfullt gjengitt på begge spillerne, så det er andre parametere som gjør at nykommeren trekker det lengste strået på de fleste innspillingene.
TRIO MEDIÆVAL – Yule
En fascinerende utgivelse på 2L, og har som alltid ellers en utsøkt lydkvalitet. Her er tradisjonsrike Trio Mediæval assistert av en håndfull musikere vi kjenner fra jazz og andre grenseutfordrende utgivelser - Sinikka Langeland, Vegar Vårdal, Arve Henriksen, Anders Jormin og Helge Norbakken.
På SACD-laget er dette fantastisk gjengitt, og det er spesielt de mer jazzinfluerte sporene som fremhever seg. Ikke minst på Lussinatti Lange, der Arve Henriksen åpner med dype orgeltoner, og Helge Norbakken følger opp med perkusjon som blir usedvanlig dynamisk gjengitt på DCD-3000NE. Vegar Vårdal sin Hardangerfele på den instrumentale tolkingen av I Denne Søte Juletid blir gjengitt med en praktfull klang.
Anders Jormin sin bass blir uhyre dynamisk og klangfullt gjengitt på En Stjärna Gick På Himlen Fram. Også Arve Henriksen sin trompet låter praktfullt på dette sporet.
CDer
KRISTIN SEVALDSEN – The Sonic Experience – Iceland
Dette spennende og atmosfærefylte albumet blir gjengitt veldig flott avspilt på CD med DCD-3000NE De skiftende atmosfærene i utgivelsen gjengis på en måte som gir meg en veldig god innlevelse, og med veldig stort perspektiv. Det er også en veldig ro over gjengivelsen, og Kristin Sevaldsen sin saksofon står krystallklart frem.
Dette er en CD jeg ved en tilfeldighet har to eksemplar av, og er derfor ekstra velegnet til en A/B-sammenligning av de to spillerne. Og mitt klare inntrykk er at det eksponeres litt mer detaljer med DCD-3000NE. DCD-2000AE maler på en måte det islandske landskapet med en litt bredere pensel, noe som i seg selv kan være vakkert nok. Og samtidig er det kanskje en anelse mer vekt i nedre mellomtone på denne tilårskomne spilleren. Dette samsvarer for øvrig litt med mine- og andre sine forutinntatte holdninger til Burr Brown, siden det skal være en PCM 1790 i min spiller.
Det er også riktig at DCD-3000NE gir et mer oppløst inntrykk av musikken enn det min DCD-2000AE gjør. Dynamikken fremstår derimot som fremragende på begge spillerne.
Du kan lese mer om The Sonic Experience -Iceland i fjorårets siste platesmaking.
TONE HULBÆKMO – Harpedåm
Jeg hadde aldri forventet å bli så fascinert over en innspilling med solo harpe, men da hadde jeg oversett hele tre X-faktorer. En flott fremførelse på et instrument med historiske røtter, i kombinasjon med Hallibakken Studio er to elementer man aldri skal kimse av. Og den tredje X-faktoren er selvfølgelig CD-spilleren vi har på test.
Harpedåm er innspilt i Tolga kirke der Tone Hulbækmo sin far Alf Hulbækmo var organist. Dette er den første norske soloutgivelse med ren norsk harpe, og det er Tone Hulbækmo sin egen harpe. Den er en kopi av en harpe fra Selbu, bygget av Sverre Jensen.
Alle sporene unntatt et spor er rene instrumentallåter med solo harpe, og harpeklangen blir utrolig godt gjengitt på denne utgivelsen, og via CD-spilleren. Både klang og perspektiv er helt i toppklasse.
Men selv om harpa til Tone Hulbækmo blir veldig godt gjengitt, er det Kuvisa som imponerer aller mest. For her er harpa supplert med en vokal som er nærmest hypnotiserende med sitt nærvær og dynamikk.
Det overrasker heller ikke at det er Tor Magne Hallibakken fra Hallibakken Studio som har stått for innspillingen. Han blir automatisk hovedmistenkt av meg hver gang det dukker opp en plate med folkemusikk som har ekstra god lyd, og det ender sjelden med frifinnelse. Her får vi utrolig nærvær, og mikrodynamikken er i særklasse.
Harpedåm slippes fredag 14.2.2025. Jeg vil ikke utelukke at den dukker opp i min platesmaking.
AMALIE DAHL – Memories
Amalie Dahl er en spennende ung dansk saksofonist som har fanget min oppmerksomhet. Og det er ikke fordi jeg har en svakhet for danseband-musikk, kan man si, men kanskje mer at jeg har en dragning mot utforskende musikk. Og soloalbumet Memories er ekstra utforskende. Og utfordrende, men like fullt spennende.
Og så blir det ekstra stas når hennes saksofon står så klart frem i rommet som det gjør under avspillingen av denne CDen. Mitt første inntrykk da jeg hadde gått frem og satt CDen på avspilling, og ikke rukket å flytte meg fra høyre høyttaler enda, var et inntrykk av at jeg hadde stilt meg rett foran åpningen på saksofonen til Amalie. Eller klokken, heter det visst. Veldig stort nærvær i gjengivelsen har jeg sannsynligvis fått uttrykt allerede.
KARL SEGLEM – Ei Aning Grønt
På denne utgivelsen som kom i 2023 får DCD-3000NE vist at det ikke bare er analytiske kvaliteter denne spilleren hersker til fulle. Med sin egen tenorsaksofon har han samlet sammen et knippe med spor fra innspillinger fra perioden 2017 – 22, og et minst like stor knippe med fremragende norske jazzmusikere. Her demonstreres musikalitet på høyt nivå, både fra musikere og fra CD-spiller.
Spesielt sporet «Volvo» fascinerer, der Håkon Høgmo demonstrerer at hardangerfele har en selvskreven plass i norsk jazz.
SAMLET LYTTEINNTRYKK
Denon DCD-3000NE har gjort et formidabelt inntrykk, og er en utrolig god lydformidler. Det er ikke enkelt å komme utenom den klassiske aksen analytisk – musikalsk, men selv om den i sammenligning med min eldre CD-spiller får rollen som noe mer analytisk, er ikke det nødvendigvis en riktig generell karakteristikk.
For på samme måte som med enkelte andre spesielt god oppsett og komponenter får vi litt det beste fa begge leirene her. Vi får en veldig detaljrik gjengivelse med stor ro og et flott perspektiv, men uten at dette samtidig innebærer en lys klangbalanse. Klangen fremstår som temmelig nøytral, og det er en veldig god musikalitet og musikkformidling vi samtidig får fra Denon sin flaggskipspiller.
DCD-3000NE mot DCD-2000AE
Ok, ble det noen spennende duell mellom den helt nye konstruksjonen DCD-3000NE og en 20 år gammel DCD-2000AE? Både ja og nei. For jeg var aldri i tvil om hvilken spiller jeg likte best. Og det var spesielt på de sporene der det var mange detaljer og ellers mye informasjon forskjellen var størst. Eller tydeligst.
Det kan være fristende å si at det er den litt mer analytiske gjengivelsen som gjør seg gjeldende, men det er ikke hele historien. For selv om det er en ørliten forskjell i klangbalansen, ligger dette på et litt annet plan. Mer som et vindu som har blittvasket en ekstra gang for å få enda bedre sikt. Og det samtidig med at en stor ro og dyp musikalitet preger musikken. For DCD-3000NE er en av de aller beste CD-spillerne jeg har hørt i mitt oppsett, og overgår klart den multispilleren som kostet ca. tolv tusen mer som jeg hadde på test for litt over et år siden. Den het Magnetar UDP900, og hadde en prislapp på 42.000,-. Men den kunne et og annet triks som DCD-3000NE måtte melde pass på.
Og for å komme tilbake til duellen mellom DCD-3000NE og DCD-2000AE, må det tilføyes at sistnevnte tross at gjennomførte med stor verdighet, til tross for at den ble litt utklasset av Denon sitt nyeste flaggskip. For også DCD-2000AE er en veldig god spiller, og med en fremtoning som i likhet med nykommeren oser klasse.
KONKLUSJON
Du har forhåpentligvis allerede lest mine beskrivelser av lyden fra Denon DCD-3000NE. Da vet du at dette er en eksepsjonelt god lydformidler, som presterer oppe som en av de beste- om ikke den beste CD-spilleren jeg har hatt i hus. Den oppfyller ønsker om både en utsøkt detaljgjengivelse og en musikkinnlevelse som få matcher.
Men en CD-spiller til rundt tretti tusen må prestere mer enn bare god lyd, selv om lyden selvføglelig er viktigst. Den må også være i stand til å gi en god totalopplevelse, en som gjør at du glemmer at CDer egentlig er et døende format, men som gir deg en eksklusiv følelse du bare får av et flaggskip som er forseggjort i alle detaljer. Og det ahr Denon levert også denne gangen.
Noen av oss er så gamle at vi husker reklamen «Solo – så godt at det er gøy å være tørst». Denon har gjort det. De har laget en CD-spiller som er så god at det er gøy å spille CDer.
Veil pris of Denon DCD-3000NE er NOK 29.998,-
Denon importeres og forhandles i Norge av HiFi Klubben
Les mer om DCD-3000NE hos Denon